Особливості виробництва і контролю якості високоякісної вуглецевої литої сталі

UK: Розроблена раціональна технологія виробництва високоякісної литої вуглецевої сталі для невеликих виливків в індукційних тигельних електропечах малої ємності. Для визначення вмісту вуглецю та сірки замість коштовних спектральних аналізаторів, вартість яких суттєво збільшує собівартість готової продукції, пропонується заснований на методі Л (ГОСТ1778-70) металографічний метод оцінки кількості структурних складових сталі, визначення вмісту силіцію проводиться на спеціально розробленому приладі, заснованому на методі ТЕРС. Для реалізації металографічних методів аналізу з метою оперативного виготовлення шліфів розробили та виготовили для пробопідготовки мінілабораторію, яка містила малогабаритний відрізний верстат, одношпиндельний шліфувально-полірувальний верстат з комплектом абразивних дисків різної зернистості та фетрових шаржованих алмазною пастою полірувальних дисків, спрощений металографічний мікроскоп ММУ-3 з відеокамерою, вакуумний пробовідбірник для відбирання проби рідкого металу в процесі плавки, прилад для визначення вмісту кремнію в сталі. EN: A rational technology was developed for the production of high-quality cast carbon steel for small castings in small-capacity induction crucible furnaces. In order to determine the carbon and sulfur content, instead of expensive spectral instruments, the cost of which significantly increases the cost of finished products, a metallographic method based on method L (GOST1778-70) for quantitative evaluation of the structural components of steel is proposed. Silicon content was determined using a specially developed device based on the TEMF method. In order to implement metallographic methods of analysis and with the aim of the rapid manufacture of specimens, a mini laboratory was developed and produced, which consists of a small-size cutting machine, a single-spindle grinding and polishing machine with a set of abrasive wheels of different grain sizes and felt polishing discs impregnated with diamond paste, a simplified metallographic microscope MMU-3 with a video camera, a vacuum sampler for sampling liquid metal during smelting process, a device for determining silicon content in steel. RU: Разработана рациональная технология производства высококачественной литой углеродистой стали для небольших отливок в индукционных печах малой емкости. Для определения содержания углерода и серы вместо дорогостоящих спектральных приборов, стоимость которых существенно увеличивает себестоимость готовой продукции, предлагается основанный на методе Л (ГОСТ1778-70) металлографический способ количественной оценки структурных составляющих стали, определение содержания кремния проводилось на специально разработанном приборе, основанном на методе ТЭДС. Для реализации металлографических методов анализа с целью оперативного изготовления шлифов разработали и изготовили для пробоподготовки минилабораторию, которая содержит малогабаритный отрезной станок, одношпиндельный шлифовально-полировальный станок с комплектом абразивных кругов разной зернистости и фетровых шаржированных алмазной пастой полировальных дисков, упрощенный металлографический микроскоп ММУ-3, с видеокамерой, вакуумный пробоотборник для отбора пробы жидкого металла в процессе плавки, прибор для определения содержания кремния в стали.

Бялік, Г.А. Особливості виробництва високоякісної вуглецевої литої сталі в індукційних тигельних електропечах малої ємності [Текст] / Г. А. Бялік, В. І. Гонтаренко, Е. А. Бажміна // Науково-технічний журнал «Металознавство та обробка металів», Том 26, № 3, 2020 р. – Київ : Фізико-технологічний інститут металів та сплавів НАН України, Національний технічний університет України «КПІ» ім. І. Сікорського, 2020. – С. 76-84.

crucible furnace, charge, melting, тигельна піч, шихта, плавка, тигельная печь, шихта, плавка