Вальдорфська педагогіка як здоров’язберігаюча та оздоровча освітня система

UK: У статті розглядається поняття "здоров’язберігаючі освітні технології"; описуються основні характеристики, принципи й групи здоров’язберігаючих освітніх технологій. Вальдорфська педагогіка представлена як цілісна освітня здоров’язберігаюча система, що базується на концепції салютогенезу. Ефективність вальдорфської педагогіки, її оздоровчий і терапевтичний характер підтверджуються науковими дослідженнями, проведеними в ряді європейських країн і в Україні. Звертається увага на особистість вальдорфского вчителя як одного з головних факторів здорового розвитку дітей. Висловлюється припущення, що організація психологічного супроводу дітей професійними психологами в умовах вальдорфських навчальних закладів є зоною розвитку для вальдорфської педагогіки ХХІ ст. EN: In article the concept «educational technologies of the health maintenance» is considered; the basic characteristics, principles and groups of educational technologies of the health maintenance are described. The Waldorf Pedagogy is presented as complete educational system of the health maintenance which is based on the conception of saliutogenezis. Efficiency of Waldorf Pedagogy, its health-improvement and the therapeutic character are confirm the scientific researches, which were conducted in a number of the European countries and in Ukraine. We paid attention to the personality of the Waldorf teachers, which are one of primary factors of healthy development of children. We suppose that the organization of psychological support of children by the professional psychologists in conditions Waldorf educational institutions is a zone of development for Waldorf pedagogics of ХХІ century. RU: В статье рассматривается понятие «здоровьесберегающие образовательные технологии»; описываются основные характеристики, принципы и группы здоровьесберегающих образовательных технологий. Вальдорфская педагогика представлена как целостная образовательная здоровьесберегающая система, базирующаяся на концепции салютогенеза. Эффективность вальдорфской педагогики, ее оздоровительный и терапевтический характер подтверждаются научными исследованиями, проведенными в ряде европейских стран и в Украине. Обращается внимание на личность вальдорфского учителя как одного из главных факторов здорового развития детей. Высказывается предположение, что организация психологического сопровождения детей профессиональными психологами в условиях вальдорфских учебных заведений является зоной развития для вальдорфской педагогики ХХІ ст.

Бородулькіна Т.О. Вальдорфська педагогіка як здоров’язберігаюча та оздоровча освітня система / Т.О.Бородулькіна // Вальдорфська педагогіка в контексті сучасних освітніх викликів. Матеріали Міжнародної науково-практичної конференції 21 жовтня 2014 року, Київ. За заг.ред.В.Б.Халамендик / Мін-во освіти і науки України, НПУ імені М.П.Драгоманова, ІАО, АВІУ. – Запоріжжя: Дике Поле, 2015. – С. 71-79.

вальдорфська педагогіка, здоров’я людини, здоров’язберігаюча освітня система, салютогенез, здоров’язберігаючі освітні технології, стан психічного здоров’я дітей, терапевтичний ефект вальдорфської педагогіки, психологічний супровід вальдорфських шкіл, waldorf pedagogy, human health, health-promoting educational system, saliutogenezis, educational technologies of the health maintenance, mental health of the children, health-improvement and the therapeutic character of the waldorf pedagogy, psychological support of waldorf school, вальдорфская педагогика, здоровье человека, здоровьесберегающая образовательная система, салютогенез, здоровьесберегающие образовательные технологии, состояние психического здоровья детей, терапевтический эффект вальдорфской педагогики, психологическое сопровождение вальдорфских школ