Львівський національний університет ім. Івана Франка

UK: У статті обґрунтовано алгоритмічні приписи як ефективний лінгводидактичний інструмент організації мисленнєво-мовленнєвої діяльності у процесі наукової творчості. Автором розроблено й запропоновано для практичного використання приписи до текстотворення у жанрах доповідей, тез, есе, статей, систематизовано мовні засоби когерентності наукового твору, подано креативні завдання для комунікативного тренінгу в рамках наукового дискурсу на кожному з трьох рівнів освіти у ВНЗ (бакалаврат, магістратура, аспірантура). Ключові слова: алґоритмічний припис (АП), лінгводидактика, наукове мовлення, наукова доповідь, наукова стаття, діяльнісна теорія навчання фахової мови, українська мова як іноземна (УМІ), креативні завдання, етика наукової творчості. EN: Linguodidactic appropriateness of the algorithmization of students’ scientific work, efficient modern technology in teaching Ukrainian as a language of occupation, including foreign students, undergraduates and postgraduates is proved in the given article. Among the tasks of high priority in the context of Bologna process the author gives reasons for the need of independent work at all three levels of modern higher education in Ukraine (bachelor, MA, postgraduate courses), which specifies the obligation of its efficient organization on the bases of systemacy, sufficiency, succession, professiocentrism, textocentrism, communicativeness. Proceeding from the above and personal academic experience the author suggests its definite perspective in the system of interconnected and complementary disciplines, special courses. The author’s models (patterns) of algorithmic instructions for drafting and giving a presentation of a scientific report (message), taking part in scientific debates, writing theses, reports, essays, articles go with blocks of creative tasks for using them in communicative training within scientific discourse at each level of higher education. RU: В статье обоснована актуальность и лингводидактическая целесообразность алгоритмизации познавательной деятельности студентов в процессе обучения научному украинскому языку, описана методика работы с алгоритмическими предписаниями и предложена их модель.

Онуфрієнко Г.С. Алгоритмізація процесу наукової творчості у ВНЗ у контексті діяльнісної теорії навчання української фахової мови [текст]/Г.С. Онуфрієнко// Теорія і практика викладання української мови як іноземної: Зб. наук. праць. – Львів: ЛНУ імені І.Франка, 2017. – Вип. 13. – С. 69-82.

algorithmic instruction, linguodidactics, scientific language, activity theory of teaching a language of occupation, алгоритмічний припис, лінгводидактика, мова науки, діяльнісна теорія навчання мови фаху, алгоритмическое предписание, лингводидактика, язык науки, деятельностная теория обучения