UK: У статті представлені теоретичні дослідження якісних характеристик інституціонального середовища національної економіки України в контексті прогресивних структурних перетворень. За результатами проведеного теоретичного аналізу нами було виявлено специфічні риси інституціонального середовища та їх вплив на економіку країни. Складові інституціонального середовища національної економіки України формуються та функціонують на основі індустріальних цінностей, що входить в протиріччя із її секторальною структурою де переважає третиний сектор. Крім того, свою специфіку має стереотип споживання – надмірне споживання при обмеженості товарів народного споживання. Означені невідповідності між постіндустріальною моделлю «цілого» та індустріальною моделлю «функціонування» призводять до соціальної напруги у суспільстві та зниженню ефективності функціонування економіки. Запропоновано значні культурні надбання нації використовувати як джерело розвитку.Отримані результати можуть бути використанні для подальшого теоретичного та практичного дослідження особливостей інституціонального середовища національної економіки України та його впливу на структурні перетворення. EN: The paper presents theoretical studies of the qualitative characteristics of the institutional environment of the national economy of Ukraine in the context of progressive structural transformations. According to the results of the theoretical analysis we have identified the specific features of the institutional environment and their impact on the economy. The components of the institutional environment of the national economy of Ukraine are formed and function on the basis of industrial values, this is in conflict with the sectored structure, where prevails the tertiary sector. In addition, the stereotype of consumption has its own specifics – an excessive consumption with limited consumer goods. These discrepancies between the industrial model of «functioning» and the post-industrial model of the «whole» lead to social tensions and reduce the efficiency of the economy. Significant cultural heritage of the nation is proposed to use as a source of development. The results can be used to further theoretical and practical studies of the institutional framework of the national economy of Ukraine and its influence on structural changes. RU: В статье представлены теоретические исследования качественных характеристик институциональной среды национальной экономики Украины в контексте прогрессивных структурных преобразований. По результатам проведенного теоретического анализа нами было выявлено специфические черты институциональной среды и их влияние на экономику страны. Составляющие институциональной среды национальной экономики Украины формируются и функционируют на основе индустриальных ценностей, входит в противоречие с ее секторальной структуре где преобладает трети сектор. Кроме того, свою специфику имеет стереотип потребления - чрезмерное потребление при ограниченности товаров народного потребления. Указанные несоответствия между постиндустриальной модели «целого» и индустриальной модели «функционирования» приводят к социальной напряженности в обществе и снижению эффективности функционирования экономики. Предложено значительные культурные достояния нации использовать как источник розвитку.Отримани результаты могут быть использованы для дальнейшего теоретического и практического исследования особенностей институциональной среды национальной экономики Украины и его влияния на структурные преобразования.

Прушківська, Е.В. Інституційні чинники розвитку національної економіки України в контексті структурних перетворень / Е.В.Прушківська, В.Г. Бодров (Нац. акад. управ. при Президентові України, каф.управління нац. гос. )// Економічний простір. – №100. – 2015. – С. 24–33.

institutional environment, industrial value, informal institutions, patterns of consumption, інституціональне середовище, індустріальні цінності, неформальні інститути, стереотипи споживання, институциональная среда, индустриальные ценности, неформальные институты, стереотипы потребления