Поетика роману «Гертруда і Клавдій» Дж. Апдайка

Запорізький національний університет

UK: Стаття присвячена створенню комплексної візії специфіки художньої організації роману Дж. Апдайка «Гертруда і Клавдій», який все ще залишається маловивченим. У статті наводиться загальна оцінка праць науковців стосовно цього твору. Виокремлюються основні постмодерністські риси роману, висвітлюється психологічна майстерність автора та особливості на стилістичному рівні. Головна увага приділяється ризомності, яка втілює оригінальну структуру роману. EN: This study is devoted to creating a comprehensive vision of specificity of the artistic organization of J. Updike’s novel ‘Gertrude and Claudius’, which is still poorly known. It is one of the Updike’s latest novels so Russian translation has relatively recently appeared on the shelves of bookstores. After providing an overall assessment of investigations of scientists and analyzing a number of critical articles regarding this piece, it can beargued that ‘Gertrude and Claudiu’ still requires a comprehensive scientific analysis, because researchers ignored the uniqueness of the genre of this novel, and the nature of intertextuality, and specific correlation of author's manner of writing and different levels of poetics of the work (the author’s style, structure of literary images, composition, etc.). RU: Статья посвячена созданию комплексной визии специфики художественной организации романа Дж. Апдайка «Гертруда и Клавдий», который всё ещё остаётся малоизученным. В статье приведена общая оценка работ учених относительно этого произведения. Выделяются основне постмодернистские черты романа, освещается психологическое мастерство автора и особенности на стилистическом уровне. Основное внимание уделяется ризомности, которая воплощает оригинальную структуру романа.

Кравченко А. Г. Поетика роману «Гертруда і Клавдій» Дж. Апдайка // Вісник Запорізького національного університету : збірник наукових праць. Філологічні науки. – Запоріжжя : Запорізький національний університет, 2014. – № 1. – С. 45-53.

роман, ризома, постмодернізм, novel, rhizome, postmodernism, роман, ризома, постмодернизм